Informacje

Łojotok

Łojotok to wzmożone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe na skórze nie tylko owłosione ale na całym ciele. Nasilone objawy są na najwyraźniejszych w okolicach obfitujących w te gruczoły. Skóra staje sięv tłusta, lśniąca. Ż zewnatrz widzimy rozszerzone gruczoły łojowe, wypełnionymi masami łojowo-rogowymi.

Skłonność do łojotoku jest nie do końca cechą genetyczną. Zależy także od wpływu hormonów płciowych w tym przypadku androgenów.

Jakie inne czynniki wpływają na wydzielanie łoju ? Są to min:

  • stres

  • nadmiar androgenów

  • niedobór witaminy A (zwiększona skłonność do rogowacenia ujść mieszków włosowych)

  • niedobór witaminy  E (powoduje to utlenianie nienasyconych kwasów tłuszczowych)

  • niedobór witaminy B2 (która reguluje procesy przemiany komórkowej i rogowacenia)

  • niedobór witaminy PP (która wpływa na przemianę wodną w skórze, proces utlenienia, rozszerza naczynia krwionośne)

  • niedobór witaminy C (która uszczelnia naczynia krwionośne, wzmaga odporność organizmu i reguluje czynność wydzielniczą).

  • Czynniki dietetyczne np. Dieta obfitująca w tłuszcze i węglowodany

  • niedostateczne picie wody

  • częste suszenie włosów

  • choroby jamy ustnej

  • niektóre leki

Istotną rolę odgrywa również zakażenie drożdżakami, głównie Pityrosporum ovale.

Wzmożone wydzielanie łoju stwierdza się w tzw. okolicach łojotokowych: owłosionej skóry głowy, czoła, nosa, fałdów nosowo-policzkowych, okolic zausznych, międzyłopatkowych, mostka. Skóra jest tłusta i lśniąca.

Czym jest łojotokowe zapalnie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to powszechnie występujące, przewlekłe schorzenie, które dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn w różnym wieku. Z największym nasileniem występuje u młodych dorosłych. ŁZS występuję głównie w obszarze skóry owłosionej ze względu na gruczoły łojotokowe, jednak może się pojawiać na skórze całego ciała. Kluczowe jest rozpoznanie choroby przez trychologa, ponieważ często jest mylona z łupieżem, a nieleczona potrafi być wyjątkowo uciażliwa i doprowadzić do łysienia.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy

Główną przyczyną łojotokowego zapalenia skóry jest wzmożona, zaburzona praca gruczołów łojowych oraz pojawienie się drożdzaków z rodzaju Malessezia. Przyczyniają się do tego głównie: - nieodpowiednia dieta, - higiena osobista, - wpływ zanieczyszczeń środowiska, - brak ekspozycji na światło słoneczne, - zaburzenia hormonalne, - stres, - alkoholizm.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy oraz jego diagnoza (Opole, Brzeg, Nysa)

Objawy łojotokowego zapalenia skóry u dorosłych i młodzieży: - łuszczące, tłuste, rumieniowe plamy, - charakterystyczne zmiany, którym towarzyszy uporczywe swędzenie, - przeczosy i strupy na skórze głowy. Jak najszybsze wdrożenie leczenia ŁZS jest wyjątkowo istotne. Trycholog po obejrzeniu zmian stawia odpowiednią diagnozę i wprowadza leczenie obejmujące pielęgnację domową i zabiegi łagodzące przebieg łojotokowego zapalenia skóry. Bardzo ważna jest jak najszybsza diagnoza i wdrożenie leczenia pod okiem specjalisty trychologa.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy- Opole, Brzeg, Nysa

Osiągnięcie porządnego efektu podczas leczenia łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS), jest możliwe wyłacznie dzięki właściwej diagnozie w gabinecie trychologa. Schorzenie jest często mylone z innymi dolegliwościami (np. łupież). Kluczowymi elementami leczenia łojotokowego zapalenia skóry są: - stosowanie preparatów redukujących łuskę na skórze głowy, - regulacja procesów regeneracji naskórka, - zahamowanie rozwoju bakterii i grzybów Wyjątkowo istotne jest szybkie działanie ponieważ nieleczone łojotokowe zapalenioe skóry może doprowadzić do trwałego łysienia. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry to spersalizowana kuracja. Zadowalające efekty widać już po pierwszych dniach indywidualnie dobranej kuracji. Trycholog Renata Ptak- Kolorz (Opole, Brzeg, Nysa) dzięki swojej specjalistycznej wiedzy dostosowuje odpowiednią pielęgnację domową i ustala zabiegi trychologiczne, które pomogą odzyskać pacjentowi zdrową skórę. W walce z objawami łojotokowego zapalenia skóry niezwykle ważna jest systematyczność i stosowanie się do zalecenie trychologa w wyznaczonym czasie. Zbyt szybkie zaprzestanie kuracji, nawet w przypadku widocznej poprawy, może doprowadzić do nawrotu choroby ze zdwojoną siłą.

Profesjonalne zabiegi trychologiczne w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry (Opole, Nysa, Brzeg)

Zabiegi przeprowadzane w gabinecie różnią się w zależności od intensywności problemu. Trycholog Renata Ptak- Kolorz podczas wizyty ocenia poziom zaawansowania łojotokowego zapalenia skóry u pacjenta, po czym dobiera odpowiednią procedurę leczenia. Każdy zabieg trychologiczny w leczeniu ŁZS opiera się na dokładnym oczyszczeniu skóry głowy przy użyciu profesjonalnego peelingu oraz odpopwiednio dobranego szamponu. Podczas masażu skóry głowy, który koi połączenia nerwowe, rozmiękczamy łuskę i łagodzimy napięcie skóry. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych preparatów oraz antyseptycznego ozonowania pod sauną przynosimy ulgę skórze i przyczyniamy się do ograniczenia postępowania choroby. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Skóra jest intenstywnie oczyszczona i nawilżona, mniej swędzi. Gabinetowe zabiegi trychologiczne muszą być zawsze połączone z kuracją domową zleconą przez trychologa. Cała kuracja trwa zazwyczaj około 1-3 miesięcy w zależności od skali problemu.

Rejestracja telefoniczna Pn-Czw: 10.00 - 15.00   + 48 512 333 292
Zapraszam na wizyty do naszych gabinetów osoby, które mają problemy ze skórą głowy lub włosami
Im szybsza reakcja tym większe prawdopodobieństwo na 100% wyleczenie. Serdecznie zachęcam do skorzystania z usług i rejestracji wizyt przez Internet.
Umów wizytę przez Internet